Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Çocuklarda Zeka Gelişimi İçin Neler Yapılmalı? Çocuklarda Zeka Gelişimi İçin Neler Yapılmalı?
Bilim çevreleri insan zekasının genetik faktörlere ve çevresel etmenlere bağlı olarak şekillendiğini belirtiyor. Çevresel faktörler arasında ise en önemli etken elbette bireyin büyüdüğü ortam,... Çocuklarda Zeka Gelişimi İçin Neler Yapılmalı?

Bilim çevreleri insan zekasının genetik faktörlere ve çevresel etmenlere bağlı olarak şekillendiğini belirtiyor. Çevresel faktörler arasında ise en önemli etken elbette bireyin büyüdüğü ortam, özellikle aile ortamı bu etkenin başarı unsurudur. Zeka gelişimini etkileyen faktörler arasında ailenin büyük bir pay sahibi olması ebeveynlerin üzerine büyük bir sorumluluk yüklemektedir. Bu hususta ebeveynler çocuklarının zeka gelişimine nasıl katkıda bulunabilirler?

Zeka Gelişimi Oyunları

Zeka Gelişimi Oyunları

Zeka Gelişimi Oyunları

Pedagoglar zeka gelişimi için besinler kadar bilişsel oyunlarından da etkili olduğunu ileri sürüyor. Çocuğun iç dünyasının yansıması, hayal gücünü ve zekasını en iyi gösterdiği aktivite oyundur. Ancak bu hususta ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bir nokta var; zeka gelişimi oyunları yapılırken sadece kendi iradenizle değil çocuğunuza da fikrine başvurarak seçim yapmalısınız. Çünkü çocuk için en iyi aktivite en sevdiği aktivitedir.

Zeka Gelişimi İçin Besinler

Zeka Gelişimi İçin Besinler

Zeka Gelişimi İçin Besinler

Oyunların, çevresel etmenlerin ve genetiğin yanı sıra kullanılacak besinlerin de zeka ile doğrudan doğruya bağlantısı vardır. Bu hususta hazırlamış olduğumuz çocuğunuzun zeka gelişimi için besinler listesine göz gezdirerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

  • Kırmızı soğan hafızayı güçlendirir
  • Üzüm problem çözmeyi hızlandırır ve kolaylaştırır.
  • Yoğurt odaklanmayı güçlendirir.
  • Ceviz ve fındık beyin gelişiminde önemli role sahip.
  • Patates zihnin verimli çalışmasını sağlıyor.
  • Taze fasulye protein ve lifi bir arada bulunduran bir besin olduğundan çocukların zeka gelişimine katkısı olduğu bilinmektedir.

Hamilelik Dönemi Zeka Gelişiminde Önemli Bir Dönem

Çocuğun eğitiminin anne karnında başladığını da unutmamak gerekir. Hamilelik sürecinde olabildiğince sağlıklı beslenmek ve düzenli doktor kontrolleri hem anne hem de bebek sağlığı için en önemli etkenler arasındadır. Bu dönemde olabildiğince doğal beslenmeniz çocuğunuzun zeka gelişimine olumlu etkilere neden olacaktır.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir