Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Çocuklarda Cinsel Kimlik Ne Zaman Oluşur? Çocuklarda Cinsel Kimlik Ne Zaman Oluşur?
İnsan gelişimi henüz çok küçük yaşlardayken başlar. Bebeklikten çocukluk dönemine geçildiği süreçte, insanlar öğrenmesi gereken temel şeylerin bilgisini, kafasında yavaş yavaş oturtur. Çocuklarda cinsel... Çocuklarda Cinsel Kimlik Ne Zaman Oluşur?

İnsan gelişimi henüz çok küçük yaşlardayken başlar. Bebeklikten çocukluk dönemine geçildiği süreçte, insanlar öğrenmesi gereken temel şeylerin bilgisini, kafasında yavaş yavaş oturtur. Çocuklarda cinsel kimlik bilgisi ise insanın bu süreçten sonra öğrenmeye başladığı ve öğrenmesi gerektiği temel konulardan birisidir.

Çocuklar cinsel kimli ne zaman oluşur

Çocuklar Cinsel Kimliğini Ne Zaman  Keşfeder?

Çocuklar cinsel kimlik kavramı için çocukların yaklaşık olarak 4–5 yaşlarındayken cinsiyet gelişimini tamamladığını söyleyebiliriz. Bu yaşlardaki çocuklar, kadın ya da erkek cinsiyetlerinden birine mensup olduğunu fark edebilmektedir. Bu yaşlarda cinsel kimliğini belli etmeyen çocuklar da olabiliyor. Bu noktada, ebeveynlerin çocuklarıyla kurduğu iletişim önemli bir rol oynar.

Ebeveynler, Cinsel Kimlik Gelişiminde Çocuklarına Nasıl Davranmalı?

Çocukların cinsel kimliğinin oluştuğu dönemlerde, ebeveynlere de ciddi sorumluluklar düşmektedir. Bu dönemde çocuğunuzun hangi spora ya da aktiviteye yöneleceğine, kendisinin karar vermesine izin verin. Bununla birlikte, çocuklarda mahremiyet eğitimi kaç yaşında başlar diye soracak olursanız yine 4-5 yaşlarında başlar. Ebeveynlerin bu anlamda çocuğa gerekli eğitimi vermesi gerekir. Normal şartlarda çocuklar bu yaşlarda kendi cinsiyetinin farkına varsa da ebeveyn yönlendirmesinin de etkisi vardır. Ailenin bunu baskıcı bir tavır sergilemeden yapması gerekir.

cinsiyet gelişimi ne zaman başlar

Çocukların Cinsel Kimliği Nasıl Gelişir?

Çocuklar, kız ve erkek oyuncaklarını, 3 yaşından önce fark etmeye başlıyorlar. Yapılan araştırmalar bu dönemin 2 yaşında başladığını söylüyor. Fakat cinsiyetlerini, 4-5 yaşlarında fark ediyorlar. Kız çocukları bu yaşlarda bebek vb. oyuncaklara yönelirken, erkekler de araba vb. oyuncaklara yöneliyor.

Ebeveynlerin Yapması ve Yapmaması Gereken Davranışlar

  • Çocuklarınız size bir şeyler anlatmaya çalıştığında dinleyin ve isteklerine kulak verin.
  • Dış görünüşleriyle dalga geçmemeye önem gösterin.
  • Her hareketine cinsel bir anlam yükleyip, çocuğunuz üzerinde baskı kurmayın.
  • Çocuklara, cinsel eğitim nasıl verilmeli konusunda bilgi sahibi olunması gerekir.
  • Hangi cinsiyetle oyun oynayacağına karışılmamalıdır.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir