Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Cilt Kuruluğu Neden Olur? Cilt Kuruluğu Neden Olur?
Cilt kuruluğu her yaşta görülebilen bir cilt problemidir. Doğuştan kuru bir cilde sahip olabileceğiniz gibi, sonradan çeşitli etkenlerle de ortaya çıkabilir.Kaşıntı, kızarıklık, pullanma veya... Cilt Kuruluğu Neden Olur?

Cilt kuruluğu her yaşta görülebilen bir cilt problemidir. Doğuştan kuru bir cilde sahip olabileceğiniz gibi, sonradan çeşitli etkenlerle de ortaya çıkabilir.Kaşıntı, kızarıklık, pullanma veya çatlama ile kendini gösteren cilt kuruluğu çoğu zaman  nemlendirici kullanarak veya beslenme ve yaşam alışkanlıklarını değiştirerek giderilebilir. Fakat bazen cilt kuruluğunun altında tiroid, diyabet gibi rahatsızlıklar yatabileceği için doktor yardımı almak gerekir.

Cilt Kuruluğu nedir?

Tıptaki ismi  kserozis olan cilt kuruluğu, epidermisin en üst yüzeyinde deri kuruması ve dökülmesi ile kendini gösteren yaygın bir cilt problemidir.

Cilt Kuruluğunun Nedenleri Nelerdir?

Cildin soyularak dökülmesi ile ortaya çıkan cilt kuruluğunun bir çok sebebi vardır.  Cilt neden soyulur sorusunun cevabı ise, derinin nemsiz kalarak bir alttaki cilt tabakasına tutunamaması olarak açıklanabilir.

Cilt Kuruluğu nedir

Cilt Kuruluğu nedir

Kuruluk hastalığı tıbbi sebepli olabileceği gibi, çoğunlukla çevresel etkenler ile oluşur. Cilt kuruluğuna sebep olan en yaygın etmenler:

1- Yeterli sıvı tüketmemek: Günlük olarak yeterli su tüketmemek cildin nemsiz kalarak kurumasına sebep olur.

2- Hava şartları: Kış mevsiminde düşük sıcaklık ve nem seviyesi cildin kurumasına sebep olur.

3-Sıcak suyla duş almak: Sıcak su cilde nemini veren yağların azalmasına sebep olur.

4- Sert sabun ve deterjanlar: İçeriklerine dikkat edilmeden alınan kişisel temizlik ürünleri ciltteki yağ ve nem oranını azaltarak kuruluğa sebep olur.

5- Çeşitli ilaçlar: Bazı ilaçların yan etkilerinde cilt kuruluğu görülebilir.

Cilt kuruluğununa karşı önlemler nelerdir?

Cilt kuruluğundan korunmak için her gün 2-3 litre su içilmeli ve cilt düzenli olarak nemlendirilmelidir. Alınan duşlar kısa süreli ve ılık su ile olmalıdır. Yumuşak ve krem ilaveli cilt temizleme ürünleri kullanılmalıdır Soğuk havalardan korunmalı, deterjan gibi temizlik ürünleri kullanılırken plastik eldiven kullanılmalıdır.

 

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir