Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Çalışma Odası Nasıl Olmalı? Çalışma Odası Nasıl Olmalı?
Konsantrasyon ve odaklanma gerektiren beyin gücüyle çalışmanın verimli olabilmesi için ortamın uygun olması şart. Bu yüzden çalışılan alanların dekorasyonuna ayrı bir özen göstermek gerekiyor Genç... Çalışma Odası Nasıl Olmalı?

Konsantrasyon ve odaklanma gerektiren beyin gücüyle çalışmanın verimli olabilmesi için ortamın uygun olması şart. Bu yüzden çalışılan alanların dekorasyonuna ayrı bir özen göstermek gerekiyor

Genç ve yetişkin çalışma odaları 

Çalışma odası dekorasyonu için öncelikle hangi amaç için daha fazla kullanılacağı göz önünde bulundurulmalı. Çocuk ve gençlerin çalışma odası olabildiğince sade şekilde dizayn edilip açık tonlar ile renklendirilebilir. Ancak bir yetişkinin çalışma odası ayrı özen ister.

Mekanın odak noktası

Çalışma odasının demirbaşları öncelikle bigisayar ve yazı araç gerecinin yer aldığı masadır. Mekanın odak noktası olan masada çekmeceler olması zımba, delgeç, makas, kalem, silgi, kağıt gibi her an el altında olan malzemelerin depolanması için tercih sebebidir. Ayrıca mekanın el verdiği ölçüde dosya ve kitapların dizildiği bir kitaplık da çalışmaz odalarının demirbaş eşyaları arasında yer almaktadır.

Feng shui ile dekorasyon

Mekanların dekorasyonunda enerji akışına önem verenler özellikle beynin aktif olarak çalıştığı mekanlarda da mutlaka kurallara dikkat etmeli. Öncelikle aktif bir odaklanma için çalışma sandalyesinin arkası asla boşluğa gelmemeli. Bu yüzden yüzü kapıya dönük, sandalyenin sırtı duvara gelen bir oturma planı çalışma odaları için  en idealidir.

Aksesuarlarda aşırıya kaçmamak 

Çalışma odalarında kullanılması gereken temel eşyalar dışında aksesuar konusunda aşırıya kaçmamak gerekiyor. Bu yüzden canlı çiçek ve saat gibi aksesuarlar bu odanın genel dekorasyonu için yeterli bir tamamlayıcı olacaklardır.

Tertip ve düzen önemli

Düzen, tüm mekanlardan daha fazla çalışma odaları için geçerlidir. İhtiyaç duyulan malzemeler kolay ulaşılabilir bir yerde ve düzenli bir şekilde organize edildiğinde çalışmak için ihtiyaç duyulan sadelik ve düzen gerçekleşmiş olacaktır. Gereksiz hiçbir ürünün içeri girmemesi gereken çalışma alanlarında kullanılan renkler ise yine odaklanmaya yönelik olmalıdır. Bu yüzden çalışma odaları için en çok önerilen rengin yeşil olduğunun da altını çizelim.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir