Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Boşanma Davası Nasıl Açılır? Boşanma Davası Nasıl Açılır?
Büyük ve güzel umutlarla çıkılan bir yolda her şey istenildiği ve beklenildiği gibi gitmeyebilir. Bu durumda taraflardan biri ya da iki taraf da boşanma davası... Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Büyük ve güzel umutlarla çıkılan bir yolda her şey istenildiği ve beklenildiği gibi gitmeyebilir. Bu durumda taraflardan biri ya da iki taraf da boşanma davası açma yoluna başvurabilir. Boşanma davası açmak için yapılacak işlemler hakkında bilgilendirmek amaçlı kaleme alınan yazımızın devamında kafanızdaki soru işaretlerine yanıt bulacaksınız. İlk olarak boşanma davası açmak için nereye başvurulur sualini aydınlatmak istiyoruz.

Boşanma Davası Açmak İçin Nereye Başvurulur?

Bu süreçte atacağınız ilk adım bir dilekçe ile ilgili kurumlara başvurmaktır. Başvuracağınız kurumların 3 alternatifi mevcuttur.

Boşanma Davası Açmak İçin Nereye Başvurulur?

Boşanma Davası Açmak İçin Nereye Başvurulur?

Boşanma davası için başvurabileceğiniz kurumlar;

  1. İlk olarak devlette kayıtlı olduğunuz ikametgah adresindeki adliye,
  2. Eşinizin bulunduğu ikametgah bölgesindeki adliye,
  3. Son 6 ay içerisinde eşinizle beraber yaşadığınız bölgedeki adliyeye başvuru yaparak boşanma davası talebinde bulunabilirsiniz.

Davanız aile mahkemesinde görülecektir. Dolayısıyla yazacağınız dilekçenin başına “aile mahkemesine” ibaresini kullanmanız gerekmektedir. Aile mahkemesine, aile mahkemesinin mevcut olmadığı yerlerde ise asliye hukuk mahkemesine hitaben yazılacak 3 örnek dilekçe ile açılmaktadır. Davanın açılması için peşin harç, başvuru harcı ve benzeri harçların ödenmiş olması gerekmektedir. Bunun haricinde birtakım boşanma davası açma şartları bulunmaktadır.

Boşanma Davası Açma Şartları

Boşanma Davası Açma Şartları

Boşanma Davası Açmak İçin Gereken Şartlar

  • Anlaşmalı olarak boşanmak isteyen çiftlerin evliliklerinin 1 yılı tam doldurmuş olmaları gerekmektedir.
  • Bir yılı tam olarak günü gününe doldurmamış çiftler anlaşmalı boşanma davası talebinde bulunamazlar.
  • Ancak bu durumlarda çiftlerin çekişmeli boşanma davası açmaları konusunda hukuken herhangi bir engel bulunmamaktadır.
  • Boşanma davası açabilmek için gerekli olan tek resmi belge T.C. vatandaşlık belgesidir. Kimlik numarasını içeren nüfus cüzdanı bu süreçte yeterli olacaktır.

Yukarıdaki listelerde belirtmiş olduğumuz işlemleri sırasıyla takip ederek boşanma davası açmak için gerekli adımları tamamlamış durumda olacaksınız.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir