Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Başarıya Ulaşmak için Cevaplaman Gereken 10 Motivasyon Sorusu Başarıya Ulaşmak için Cevaplaman Gereken 10 Motivasyon Sorusu
Motivasyon, hayatın olmazsa olmaz bir temel taşıdır. Günümüzde başarıya ulaşmış çoğu insan, başarılı dergilere verdikleri röportajlarda ve genellikle de başarıya ulaşmaya çalışan gençlere verdikleri... Başarıya Ulaşmak için Cevaplaman Gereken 10 Motivasyon Sorusu

Motivasyon, hayatın olmazsa olmaz bir temel taşıdır. Günümüzde başarıya ulaşmış çoğu insan, başarılı dergilere verdikleri röportajlarda ve genellikle de başarıya ulaşmaya çalışan gençlere verdikleri samimi öğütlerde, başarılarının sırrını, motivasyon olarak göstermektedirler. Bu dergileri okuyan herkes gibi ben de “Yahu bu insanlar kendi motivasyon araçlarını nereden buluyorlar?” diye düşünmeden edemedim ve küçük bir araştırma yapma ihtiyacı hissettim. Çünkü kimi kişiye göre motivasyon aracı, sağlıklı yaşam ve spor iken, kimi kişiye göre bir enstrüman çalmak, resim yapmak, bolca kitap okumak veya başarıya olan inancıyla hareket ederek kişisel gelişim aktivitelerine ayrılan bir zaman, motivasyon için gerekli araç olabiliyor.

Küçük çaplı bir araştırmanın ardından gördüm ki, kendi motivasyon aracımızı belirlemek için işe, bu soruları sorarak başlamalıyız:

  1. Benim Hayattan Beklentim Nedir?

Bir motivasyon sebebi bulabilmek için öncelikle belirlemeniz gereken şey elbette ki sizi bu anlamda yönlendirecek olan hayat beklentilerinizdir. Hayal ettiğiniz yaşam ve olmak istediğiniz insan, sizin hayattan beklentilerinizi oluşturacak unsurlar olacaktır.

  1. Olmak İstediğim Kişi İçin Bir Başarı Hikayesi Yazsam Bu Nasıl Olurdu?

Başarılı olmak isteyen herkesin kendisi için düşündüğü bir başarı hikayesi olmalıdır. Göreceksiniz ki ufacık bir başarı hikayesinin hayali, sizi harekete geçirmek için önemli bir motivasyon aracı olacaktır. Çünkü unutulmamalıdır ki; hayal etmek, başarmanın ön şartı olarak kabul edilmektedir.

  1. Beklentilerimin Gerçeklik Payı Nedir?

Beklentinizin gerçekçiliği, tamamen sizin hayal gücünüzün vardığı noktayı temsil eder. İstediğinizde, inandığınızda ve bu doğrultuda çaba sarf ettiğinizde hiçbir şey sizi yolunuzdan döndüremez ve sizin için imkansız, sadece bir sözcükten ibaret hale gelir.

  1. İstediğim Şey İçin Ne Kadar Çaba Harcıyorum Ve Daha Fazla Çaba Harcayıp Başka Neler Yapabilirim?

Başarmak için, bir şeyi istemek ne kadar önemli bir faktör olursa olsun, tek başına yeterli olmayacaktır. Bu nedenle istediğimiz şeyi gerçekleştirmek ve başarıya taşıyabilmek için bir an önce harekete geçmeliyiz. Bir kağıda bu yolda harcadığımız çabayı yazarak daha fazlası için fikirlerimizi de hedeflerimize ekleyebiliriz. Böylece kendimize büyük hedefimiz doğrultusunda ilerlemek için küçük hedefler oluşturur ve bunları başardıkça motivasyonumuzu güçlendirmiş oluruz.

  1. Beni İstediğim Başarı Hikayesine Ulaştıracak Mesleği Mi Seçtim/Yapıyorum?

Aynı zamanda istediğiniz kişi olmanızı sağlayacak ve sizi mutlu edecek mesleği, hatta sizin için “doğru” mesleği seçip seçmediğinizden emin olmalısınız. Mutlu olmadığınız bir meslekte başarılı olmak, sizi yeterince iyi hissettirmeyeceği gibi motivasyonunuzun da düşmesine sebep olacaktır. Elbette ki bu meslek, istediğiniz kişiyi size getirecek bir meslek olmalıdır.

  1. Başarı Hikayem Yolunda Kendimde Geliştirmem Gereken, Eksik Gördüğüm Yanlarım Nelerdir?

Başarıya giden yolda istediğiniz kadar hayal kurabilirsiniz; ancak kendinize karşı her zaman dürüst olmalısınız. Eksik yanlarınızı tespit ederek, bunları geliştirmek için maksimum çaba sarf etmelisiniz.

  1. Kendimi Geliştirmek İçin Kurs, Seminer, Konferans, Eğitimler Vb. Etkinliklere Zaman Ayırıyor Muyum?

Elinizden gelen bütün gayreti göstermeli ve kendiniz için hep bir fazlasını, her zaman en iyisini yapmalısınız. Kişisel gelişim kursları, seminerler ve konferanslar gibi eğitim içeren aktivitelere katılım göstererek mesleki bilginizi genişletebilir ya da kişisel gelişiminize katkı sağlayabilirsiniz.

Sosyal aktivitelerime, aileme ve çevremdeki insanlara yeterli vakti ayırdıktan sonra kalan zaman diliminde kendi başarı hikayem için neler yapabilirim?

Unutmamalısınız ki hayat, sadece yaptığınız iş ve çalışmak kavramından ibaret bir şey değildir. Olmak istediğiniz kişiye ulaşmada size, sosyal aktiviteleriniz, aileniz ve çevrenizdeki herkesin ufakta olsa bir katkısı olacaktır. Bu nedenle onlara ve sosyal aktivitelerinize yeterli zamanı ayırdığınızdan emin olun.

  1. Başarı Merdivenlerini Hızlı Adımlarla Arşınlarken Eğlenmeyi Ve Hayattan Zevk Almayı Unutturmayacak Hobilerim Var Mı?

Hayatta, yaşadığınızı her daim size hissettirecek, sıkıldığınız ve bunaldığınız zamanlarda sığınağınız olacak, size nefes aldıracak bir hobinizin olması da çok büyük faydalar sağlayacaktır. Çoğu kişi aslında hobisi olarak görmediği şeylerden hoşlandığını düşünerek yaşar; ancak bakıldığında boş zamanlarında sadece sıkılarak zaman geçirir. Siz, siz olun bu kişilerden olmayın. Henüz bir hobiniz yoksa bile, hiçbir şey için geç değildir. Şimdi bir hobi edinmek için araştırmalara başlayabilirsiniz.

  1. Hayal Ettiğim Bu Yaşantı Beni Gerçekten Mutlu Edecek Mi?

Her zaman kendiniz için en iyisini seçmelisiniz. Hayal ettiğiniz yaşam ve olmak istediğiniz kişiye ulaşma anlamında oluşturduğunuz beklentiler, hayaller, çabalar ve hedefler yerini bulmalı ve gerçekleştiğinde sizi gerçekten mutlu edecek bir yaşama ulaştırmalıdır.

Tüm bu soruların cevapları sizi, olmak istediğiniz kişiye götürüyorsa ve bu güzel hayaller, yüzünüzde hafifte olsa bir tebessüm ettirdiyse hayal ettiğiniz kişi olma yolunda ilk adımı attınız demektir.

Elbette ki hatalarınız olacak ve bunlar sizi, hayal ettiğiniz kişi olmak yolundaki inançlı duruşunuzdan vazgeçirmek için her zaman kafanızı karıştıracaktır. Böyle zamanlarda yapmanız gereken tek şey, hayal ettiğiniz yaşamı ve olmak istediğiniz kişiyi düşünerek mutlu olmaktır. Bu, sizi her zaman bir adım önde tutacak bir altın kuraldır.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir