Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

Adet Düzensizliği Sebepleri Nelerdir? Adet Düzensizliği Sebepleri Nelerdir?
Kadınların hormonlarının düzenli çalışması sonucu her ay adet meydana gelir. Adet düzensizliği olan kişiler neden kaynaklandığını bilmediği için endişe duyar. Adet Düzensizliği Nedir? İki... Adet Düzensizliği Sebepleri Nelerdir?

Kadınların hormonlarının düzenli çalışması sonucu her ay adet meydana gelir. Adet düzensizliği olan kişiler neden kaynaklandığını bilmediği için endişe duyar.

Adet Düzensizliği Nedir?

İki adet olduğunuz süre, 21 günden kısa veya 35 günden uzun ise veya adet kanamanız 7 günden uzun sürüyorsa eğer adet düzensizliğiniz bulunmaktadır .

En ideal kabul edilen adet düzeni 28 günde birdir ve dört gün sürmektedir. Ancak bu durum her kadında değişiklik gösterir. Şayet bir kadının adet düzeni 30 günde birse ve adetler 5 gün sürüyorsa bu da kadına göre normal bir adet döngüsüdür.  Ancak bu düzen 25 günde bir ve 7 gün süreyle gerçekleşmeye başladıysa bu noktada bir düzensizlik olduğunu kabul etmek  gerekir.

Adet düzensizliği sebepleri:

• En önemli sebep; STRES. En ufak bir stres bile hemen adet düzensizliğine yol açabiliyor.

• Hormon bozuklukları; Tiroit hormonu veya prolaktin hormonlarındaki bozukluklar.

• Aşırı kilo alıp vermek

• Aşırı spor yapanlarda adet düzensizlikleri görülebilir.

Adet düzensizliğine sebep olan sorunlar :

Adet düzensizliği ciddi hastalıkların da habercisi olabilir.Örneğin;

  • hipofiz bezindeki tümörler,
  • yumurtalık yada rahimdeki kist, miyom ve tümörler
  • Rahim dokusunun kalınlaşması
  • Rahim veya rahim ağzında ki polipler  adet düzensizliğine sebep olur. Bu sorunlar tedavi edildikten sonra problem ortadan kalkar.

Adet Düzensizliği Nasıl Tedavi Edilir?

İlk olarak buna sebep olan sorun bulunmalıdır.Sorunun kaynağı için ilk olarak jinekolojik muayene, ultrason ve diğer tetkiklerinizi yaptırmalısınız. Rahimde, yumurtalıklarda ya da vajinada polip, miyom, tümör gibi  bir sorununuz varsa cerrahi müdahale yapılır . Sorun hormonal kaynaklı ise hormonları düzenleyici ilaç tedavisine başlayarak adetiniz düzene konulabilir.

Adet düzensizliği sebepleri nelerdir sorunuza yanıt vermeye çalıştım. Eğer sizinde adet düzensizliğiniz varsa, sorunun neden kaynaklandığını öğrenmek için bir muayene olunuz. Hepinize geçmiş olsun .

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir