Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

90’lı Yıllardan Günümüze Eskimeyen Bir Moda Akımı: Grunge 90’lı Yıllardan Günümüze Eskimeyen Bir Moda Akımı: Grunge
Grunge sözlükte kir anlamına gelen bir kelimedir. İlk olarak Seattle, Amerika’da ortaya çıkmış bir müzik akımı olan grunge; cazırtılı sesler, gürültü ve temiz olmayan... 90’lı Yıllardan Günümüze Eskimeyen Bir Moda Akımı: Grunge

Grunge sözlükte kir anlamına gelen bir kelimedir. İlk olarak Seattle, Amerika’da ortaya çıkmış bir müzik akımı olan grunge; cazırtılı sesler, gürültü ve temiz olmayan vokallerle karakterize, içinde punk ögeleri barındıran bir alternatif rock türüdür. Bu müzik türünün öncüleri olan Nirvana, Pearl Jam, Soundgarden, Alice in Chains, Mudhoney gibi grupların üyeleri gibi giyinmeye başlayan gençler arasında yeni bir moda akımı oluşmuştur. 90’lı yılların başlarından beri ara ara popülerleşen ama asla ortadan kaybolmayan bu akım hala çok dikkat çekici. Sağladığı özgürlük, asilik, özensiz görüntünün tarza dönüşmesi, çabasız ve masrafsız olması bu akımın hala çok sevilmesinin nedenlerinden bazıları. Bu akımın olmazsa olmazları ise şunlar:

  1. Oduncu Gömlekleri

Grunge bir gardrobun bir numaralı olmazsa olmazı kareli oduncu gömlekleridir. Bol ve salaş bir görüntüye sahip bu gömlekler, hem çok rahat hem de birçok parçayla kombin edilebilir. Kot pantolon, kot şort veya eteklerle; önü açık ya da kapalı olarak kullanabileceğiniz bu gömlekler, renk ve desen olarak çeşitli seçenekler sunuyor. Belden bağlayarak kullanmanız da mümkün.

  1. Yırtık Denim Pantolon

Kıyafetlerinizin yırtık olması demek o eski, yıpranmış görüntüye biraz daha yaklaşmanız demek. Yani bu grunge açısından iyi bir şey. Yırtık kotlar bol bol kullanacağınız, sanki sokakta uyumuşsunuz hissi verecek mükemmel parçalardandır. Eski görünümlü yırtık kotları mağazalardan edinebileceğiniz gibi eski kotlarınızı gerçekten yırtarak da bu umursamaz görünüme kavuşabilirsiniz.

  1. Grup Tişörtleri

Grunge bir müzik akımı olarak başlamıştır ve modada yerini almıştır. Bu demektir ki grunge giyim tarzını benimsiyorsanız müzikle de içli dışlı olmalısınız. Sevdiğiniz grupların tişörtlerini oduncu gömleklerinizin içine ya da tek başlarına giyebilirsiniz. Böylece dünyaya müzik zevkinizi ve kişiliğinizi de göstermiş olacaksınız. Tişörtlerinizin yakasını, kollarını yırtmakta, uçlarını bağlamakta özgürsünüz. Grunge özgür olmaktır!

  1. Botlar

Ayağınızdan ağır botlarınız eksik olmasın. Postallar grunge modasının bir başka olmazsa olmazıdır. Kalın tabanlı siyah botlar, bilekte biten veya çizme tarzı modeller, bağcıklı botlar, üstlerinde punk zımbalar olan veya sade aşınmış görünümlü modeller… Botlarınızı nasıl seviyorsanız o şekilde ayağınıza geçirip çıkın. Çiçekli elbisenizin altına bile bot giymelisiniz. Havalar sıcaktan dayanılmaz olduğu zamana kadar mümkün olduğunca bot giyin.

  1. Bez Ayakkabılar

Bot giyemediğiniz havalarda onların yerini alacak alternatifiniz bağcıklı bez ayakkabılar olsun. Ayakkabılarınız yırtılsa bile sorun değil!

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir