Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

5 Maddede Boşanma Nedenleri 5 Maddede Boşanma Nedenleri
Evlilikte boşanma sebepleri son yıllarda artan boşanmalarla sıkça tartışılıp konuşuluyor ve boşanma nedenleri birçok araştırmaya konu oluyor. İşte 5 maddede boşanma nedenleri,  “Boşanmak istiyorum, ne yapmalıyım?” diyenler... 5 Maddede Boşanma Nedenleri

Evlilikte boşanma sebepleri son yıllarda artan boşanmalarla sıkça tartışılıp konuşuluyor ve boşanma nedenleri birçok araştırmaya konu oluyor. İşte 5 maddede boşanma nedenleri,  “Boşanmak istiyorum, ne yapmalıyım?” diyenler için öneriler ve boşandıktan sonra yapılması gerekenler

En çok bu 5 nedenle boşanılıyor

Boşanma kararında eşlerin tutum, söz ve davranışı etkili olabiliyor. Evlilikte boşanma sebepleri incelendiğinde veya “Boşanmak istiyorum, ne yapmalıyım?” diyenlere boşanma talebinin nedeni sorulduğunda en çok verilen yanıtlara göre 5 maddede boşanma nedenleri sıralanabilir:

İlgisizlik Ve Sorumsuz Davranışlar

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın “Türkiye’de Aile Yapısı Araştırması 2018” araştırmasına göre de ülkemizde yaşanan boşanmaların ilk nedeni, eşlerin birbirine ilgisiz ve sorumsuz davranması. İlgisizlik nedeniyle boşanma davası açanlar, boşanma dilekçelerini Medeni Kanun’un 166’ncı maddesini öne sürerek hazırlayabilir.

boşandıktan sonra yapılması gerekenler

boşandıktan sonra yapılması gerekenler

Aldatma

Eşlerden birinin diğerini aldatması, çoğu kez telafisi olmayan bir durum. Aldatma yüzünden boşanma davası açmanın şartı, aldatılan eşin aldatılma olayını öğrendiği günden itibaren altı ay içerisinde boşanma davası için başvurması.

Şiddet

Aile içi şiddet, fiziksel olduğu kadar duygusal şiddet olarak da varlığını gösterebiliyor ve bu evliliklerin çoğu boşanmayla son buluyor.

Ekonomik sorunlar

Maddi sıkıntılarla baş etmekte zorlanan çiftler arasında anlayış, sevgi ve huzur eksikliği yaşanıyor.

Cinsel sorunlar

Cinsel açıdan birbirine ilgisizleşme ya da eşlerden birinin sağlık sorunu nedeniyle tedavi görebileceği halde bu yöntemleri reddetmesi boşanmayla sonuçlanıyor.

Boşandıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Peki boşandıktan sonra yapılması gerekenler neler? Boşanan eşlerin bu süreci sağlıklı bir şekilde geçirmesinin en doğru yolu uzman psikolog desteğidir. Eğer boşanan çiftin çocuğu veya çocukları varsa, onlara karşı açık ve net ifadelerle açıklama yapılmalı, bir uzman desteğiyle süreç yaşanmalıdır.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir