Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

2000’li Yıllarda Oynanan Oyunlar 2000’li Yıllarda Oynanan Oyunlar
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte oyun anlayışı farklı bir boyuta sürüklenmektedir. Şimdi ki çocukların elinde birer akıllı telefon ve sürekli onunla vakit geçirmektedirler. Geçmişte oynanan oyunlar... 2000’li Yıllarda Oynanan Oyunlar

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte oyun anlayışı farklı bir boyuta sürüklenmektedir. Şimdi ki çocukların elinde birer akıllı telefon ve sürekli onunla vakit geçirmektedirler. Geçmişte oynanan oyunlar zamanla unutulmaya ve kaybolmaya başlamaktadır. Eskiden oynan oyunlardan Yakar Top, Körebe, Saklambaç gibi oyunların günümüzdeki çocuklar tarafından bilinmemesi ve gelecekte hiç hatırlanmayacak olması oldukça üzünç verici bir durum. Bu oyunların yerini telefonlardaki online oyunlar yer almaktadır. Bu oyunlar çocukları arkadaşlıktan sosyallikten uzak tutmaktadır. Her geçen günde sokakta oynayan çocuk sayısı azalmaktadır.

Yakar Top Oyunu

Bu oyun da oyuncular iki takıma ayrılırlar. Her iki takımda kazanmak için yarışır. Oyunda her ne kadar rekabet olsa da oyun sonunda hep birliktedirler. İki takımdan birisi toplu atan taraf diğer takım ise kaçan taraf olarak adlandırılır. Topu atan taraf ikiye ayrılarak yaklaşık 15 ila 25 metre arasında açılırlar. Kaçan taraf ise ortada yer alır. Topu atan taraf ortada kalan kaçan takımın oyuncularını vurmaya çalışır. Vurulan her oyuncu oyun dışına çıkar. Bu oyun kaçan takımdan tek oyuncu kalıncaya dek devam eder. Kaçan takımdan bir oyuncu kalınca bir dakika süre tutulur ve süre bitinceye kadar vurulmamaya çalışır. Kaçan takımın son kalan oyuncusu vurulmamayı başarırsa oyunu kaçan takım kazanır ve bir sonraki el Topu atan takım ile yer değiştirilir.

Saklambaç

Bu oyun en az dört kişiyle oynanan bir oyundur. Oyunda bir ebe bulunur. Ebe oyuncuların içinden rastgele bir şekilde seçilir. Seçilen ebe gözlerini kapatarak duvara yüzünü dayar. Ebe dışarıdan yüksek sesle elliye kadar sayar ve e bu süre içinde diğer oyuncular saklanır. Ebe saymasını bitirdikten sonra diğer oyuncuları aramaya başlar. Ebe diğer oyunculardan birini gördükten sonra gördüğü oyuncunun ismini yüksek sesle söyleyerek saydığı duvara vurarak sobe der. Sobelenen ilk oyuncu bir sonraki el ebe olur. Oyuncu ebeden önce duvara gidip sobe der ise sobe diyen oyuncu bir sonraki el ebe olmaz.

Körebe Oyunu

Oyun en az dört kişiyle oynanan bir oyundur. Oyunda bir ebe bulunur. Ebe oyuncular arasından rastgele seçilir. Seçilen ebenin gözleri bir bez yardımı ile kapatılır. Buradaki amaç ebenin kimseyi görmemesini sağlamaktır. Gözleri bağlanan ebe yanında dolaşan oyuncuları tutmaya çalışmasıdır. Yakalanan oyuncu bir sonraki el ebe olur.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir