Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

1960’lar Moda Akımı 1960’lar Moda Akımı
Feminenlik ve Hipilik arası 1960’ların moda akımında ilk olarak kadınların giyim kuşamından ele almaktayım. 1960’larda kadınlar daha feminen ve kendine güvenen bir stilde giyinmekteydi.... 1960’lar Moda Akımı

Feminenlik ve Hipilik arası

1960’ların moda akımında ilk olarak kadınların giyim kuşamından ele almaktayım. 1960’larda kadınlar daha feminen ve kendine güvenen bir stilde giyinmekteydi.

60’ların bayanları daha zayıf ve ince yapılılar. Giyimlerinde de düz kesim bele oturmayan elbiseler ve bluzlar tercih etmişler. Diz hizasında ya da diz üstünde etek boyları kullanılmış. İnce pileli etekler ve düz önden kalın pileli etekler tercih edilmiş. Kolsuz, yakası kapalı, bisiklet ya da balıkçı yaka üstler kullanılmıştır. Bebe yakaların en çok kullanıldığı dönemdir. Büyük desenler ve küçük desenler kullanılmış. Baştan aşağı tek renk giyinmek oldukça popülerdir. Panço tarzı kabanlar en çok kullanılanlar arasında. Gömlek elbiselerle ya da jilelerle liseli havasında bir moda hakimdir.

Kadınlarda ayrıca bol pantolon, renkli gömlekler , çiçekli etekler, bol aksesuar ve sıradan natural makyaj ile kombinledikleri hippilik moda akımı da baş göstermektedir. Aslında bu moda akımına bakıldığında sadelik ve uçukluğun bir arada kullanıldığı bir moda akımıdır.

ELDİVEN VE ŞAPKADAN VAZGEÇİLMİYOR!

1960’larda kıyafetler vücudu sarmış, elbiseler kısalmış, renkler artmış ve aksesuarlar gücü ele almış. Kısacası bugünün moda mirası 1960’lardan gelmiş. Gözlükler ve bandana kombine ayrı bir hareket katmış. İşte dönemin Vogue moda dergisi. Kapaktan da anlaşılacağı gibi, dolgun küt modele yakın saçlar, saç bandanası ve onunla uyumlu ceket. Zaten bu dönemde farkettiyseniz hep bir şeyleri diğer parçalarla bütünleme kombin yaratma çabası var.

AHH O GÖZLERRR !!!

60’lardaki makyajlar genellikle abartılı göz makyajlarından oluşuyor.50’lerde dudaklar ön plandayken bu dönemde gözler ön planda. Kırmızı ruj yerine pembe alt tonlu nude rujlar ve çok açık renk rujlar tercih edilmiş. Gözler o kadar koyu ki her şeyden fazla fazla kullanılmış. Gözlerin katlanma yerine kalınca göz kalemiyle çizgi çekilip, koyu kahve yada siyah farla bolca gölgelendirme yapılmış. Göz içlerine beyaz kalem sürülüp gözlerin daha büyük gözükmesi sağlanmış. Olmazsa olmazı takma kirpikler hem üst hem de alt kirpiklere takılmış. Takma kirpikler oldukça dolgun seçilmiş.1960’ların bayanları iri gözlü gözükmeyi seviyorlardı.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir