Charlıenın meleklerı

Melekler İş Başında

13 Haftalık Gebelik 13 Haftalık Gebelik
13.Haftada sizde, bebeğinizde ve vücudunuzda ne gibi değişiklikler olduğunu merak ediyor musunuz? O zaman bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? 13 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler... 13 Haftalık Gebelik

13.Haftada sizde, bebeğinizde ve vücudunuzda ne gibi değişiklikler olduğunu merak ediyor musunuz? O zaman bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

13 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Rahmin biraz daha büyümesiyle, karın ileriye doğru büyüme başlar. Hala miden bulanıyorsa, çok fazla kilo almama ihtimalin de var. 13.Hafta hamileliği belirtileri arasında; karın üzerinde oluşan çatlaklar, gaz şikayetleri ve memelerin geçirdiği değişimlerden bahsedebiliriz. Hamileliğinizin 13.Haftasında artık bebeğiniz büyüdüğünden kasıklara baskı yapmaktadır. Bunun sonucunda, bazı sancılar yaşayabilirsiniz.

Hamilelik Döneminde Gelişen Çatlaklara Karşı Önlemler

Hamilelik döneminde gelişen bu çatlaklar hepimize acı veriyor olabilir, vücudumuzun değişmesini yıpranmasını birçoğumuz istemiyoruz. Fakat, çocuğumuz için katlanıyoruz. Çatlakları önleyebilmek için, bol su içmeli, doktor kontrolünde çatlakları önleyici kremler kullanmak, hamilelik süresinde alacağınız kiloları sistematik bir şekilde almak, güneşten uzak durmak, egzersizleri yapmak uygulayabileceğimiz şeyler arasındadır.

13 Haftalık Gebelikte Bebekteki Değişimler

Önceki aylarda başı büyük olan bebeğin baş boyutu giderek küçülür ve normal boyutunu alır. 13 haftalıkken ise, başının büyüklüğü vücudunun üçte biri kadardır. Bu haftada ayrıca, kol ve bacak kemikleri oluşuyor. Ayrıca, parmaklarının ucunda minik minik parmak izleri oluşmaya başlıyor ve bebeğinizin derisi hala çok ince.

13.Haftada Cinsiyet Belli Olur Mu?

Bu haftadan itibaren aslında bebeğin cinsiyeti belli olur. Fakat, ultrasonla görüntülememiz 16 ya da 17.Haftayı alacaktır. Ama yine de en net bilgiyi almak istiyor ve yanılmak istemiyorsanız, 20.Haftayı beklemenizde fayda var.

13.Haftada Beslenme Nasıl Olmalı?

Uzmanların araştırmalarına göre ilk 3 ayda ekstradan bir kaloriye ihtiyaç olmadıklarını söylüyorlar. Hamile olduğunuzu düşünerek her şeyden fazla fazla yerseniz, dengesizce kilo almaya devam edersiniz. Ayrıca, kalsiyumdan asla uzak durmamalısınız. Mutlaka günde 2 bardak süt içmelisiniz. 2 bardak süt fazla geliyorsa da 1 bardak süt ve 1 kase yoğurt yemeniz bebeğinizin faydasına olacaktır.

Ayşe Editörmatik

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir